جزئیات مقاله

مشاهده متن مقاله و مشارکت در نظر سنجی

پارچه فیلترپرس

 

در صنعت تصفیه  مایعات و محلول ها  از روش و ابزار های مختلف برای تصفیه استفاده می شود که معمول ترین و پر کاربرد ترین آنها فیلترپرس است.در این روش از دستگاه فیلترپرس برای تصفیه استفاده می شود. این دستگاه با استفاده از پارچه و صفحات فیلتر پرس تصفیه را انجام می دهد که دستگاه و صفحات در مقالات مجزا تشریح خواهد شد. 

با توجه به دامنه وسیع انواع محلولها از نظر خاصیت اسیدی و بازی ، و گرانروی (ویسکوزیته)، دما و با توجه به حساسیت به وضعیت بهداشتی محلول، حدود شفافیت مورد انتظار از محلول تصفیه شده و نیز حجم محلول، از پارچه های صافی(فیلتر) متفاوتی استفاده  می شود. لذا پارچه های صافی (فیلتر) در انواع و اقسام متفاوت و از جنس های  پنبه ای (کتانی)، پلی استر و پلی آمید (نایلون) و پلی پروپیلن و یا ترکیبی از اینها تولید می گردند .

 

پارچه های کتانی 

 

پارچه های کتانی( پنبه ای) برای دمای  نسبتا بالا و محلول های خنثی و تا حدودی بازی استفاده می شود . ولی بدلیل داشتن پرز در جاهایی که حساسیت بهداشتی بیشتر باشد مانند مصارف دارویی ازین نوع پارچه صافی نباید استفاده کرد. این پارچه با تعداد تار و پود موجود در واحد سطح (اینج مربع) و شرایط بافت می تواند در فشار های پایین و تا حدود 5 اتمسفر استفاده شود .

 

لذا در جاهایی که به دلایل مختلف مثلا گرانروی نیاز به فشار بالا وجود دارد، این پارچه محدودیت کاربرد دارد. از ویژگی بارز این پارچه جذب مناسب محلول و آبندی راحت در جریان  فیلتراسیون است.

 

این نوع پارچه های فیلتراز جنس پنبه خالص و یا ترکیبی از پبنه، پلی استر و نایلون هستند و خواص آنها نیز متاثر از خواص پبنه و ماده ترکیبی است.این پارچه بعداز شسته شدن و استفاده در جهت تار و پود، در حدود 2 الی 5 درصد تغییر اندازه میدهند که این ویژگی را باید در مرحله دوخت پارچه فیلتر مد نظر قرار داد. مقدار هوا دهی این نوع پارچه متوسط و بعضا بالاتر است وبهمین دلیل برای سیالاتی با ذرات متوسط و درشت استفاده میشوند و می توان عنوان کرد که مایع تصفیه شده خیلی شفاف نخواهد بود و احتمال عبور ذرات جامد با اندازه ریزوجود دارد.

 

 

 

 

پارچه های پلی پرو پیلن  (PP

 

پارچه های فیلتر پلی پروپیلن  برای محلول های اسیدی و بازی و حتی برای محلول های خنثی  استفاده می شود. این نوع پارچه (صافی) تا دمای 110 درجه سانتی گراد را براحتی تحمل می نمایند و در طیف وسیعی از محلول ها و صنایع استفاده می شود و دارای عمر مناسب بوده و در شرایط رطوبت و دما پوسیدگی ندارد. همچنین بعلت نداشتن پُرز از شرایط بهداشتی مناسبی بر خوردار هستند و  قابلیت شستشوی بهتری داشته و قابل باز یافت می باشد. کیک آن نیز راحت تر  جدا می شود.

 

این نوع پارچه دارای پایداری بهتری در ابعاد، قبل و بعد از نصب روی صفحه فیلتر دارد و حداکثر 3 در صد تغییر ابعاد می دهد.این پارچه دارای مقاومت سایشی مناسب  بوده و طیف هوادهی متنوعی دارد.

 

واحد عبور دهی هوا معرف میزان حجم هوای عبوری از سطح مربع در واحد زمان و در اختلاف فشار معین است که این مقیاسها در روشهای مختلف متفاوت است.

 

این نوع پارچه  بعلت درشتی تار و پود و سفت بودن آن دارای شرایط آبندی مشکل تر  می باشدو برای صنایعی که محلول بسیار ارزشمندی دارند توصیه نمی شود . این  پارچه در طیف وسیع  از تنوع تولید می گردد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پارچه های پلی استر(PE)

 

این نوع پارچه بدلیل  جنس پلیمری برای محلولهای بازی و اسیدی  و خنثی استفاده می شود وبدلیل داشتن ضخامت بیشتر و جنس نرم شرایط آبندی مناسب تری دارد و از تحمل فشار بالا تری برخوردار است.  در انواع تک لایه و دو لایه تولید می شود و نوع دو لایه آن تا 20 اتمسفر فشار را میتواند تحمل کند.

 

پارچه فیلتر پلی استردارای مقاومت حرارتی بهتری، در حدود 170 درجه سانتی گراد، بوده  و از استحکام مناسب تری برخوردار است.

ولی در مقابل مواد شیمیایی آلکالیدی مقاومت کمتری از خود نشان می دهد و داری پایداری ابعاد خوب در قبل و بعد از نصب روی صفحه بوده و مقاومت سایشی مناسبی دارد.

 

پارچه های پلی آمیدی (نایلون)

 

 این نوع پارچه فیلترهم برای محیط های متفاوت استفاده می شود و ساختار نرمتری دارد و بهتر آبندی  می شود .

ضمنا برای گرفتن خواص متنوع از پارچه ها برای پاسخگویی به شرایط گوناگون صنعتی از پارچه با جنس ترکیبی از پنبه و پلی استر و پلی پروپیلن  با شرایط بافت گوناگون استفاده می شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پارچه های فیلترتولیدی شرکت فینسا دراسپانیا

 

 

شرکت فینسا برای فیلتراسیون مایعات و جامدات انواع فیلتر از نوع پلی استر، پلی آمید و پلیپروپیلن بصورت بافته و با الیاف منو فیلامنت، مولتی فیلامنت و استیپل تولید میکند. عرض پارچه های این شرکت بین 140 سانتیمتر تا 300 سامنتیمتر است.

 

ویژگی مهم پارچه های تولیدی این شرکت اینست که پارچه ها بعد از تولید با دستگاههای پیشرفته تثبیت حرارتی (هیت ست) و کلندر میشوند. با این کار سطح پارچه ها کاملا صیقلی گردیده و در فیلتر پرس، کیک باقی مانده به صفحات نمیچسبد و بمحض باز شدن صفحات، کیک بخودی خود از صفحات جدا میشوند. بدیهی است که این ویژگی باعث صرفه جوییقابل توجهی  در زمان تولید میشود و نیاز کمتری به نیروی کار زیاد است.

 

با تثبیت حرارتی و کلندرهمچنین کیفیت و طول عمر پارچه ها بطور فزاینده ای افزایش میابد و میتوان میزان هوا دهی و ضخامت آنها را، بسته به نیاز کاربردهای مختلف، کنترل کرد.

 

با استفاده از پارچه های شرکت فینسا میتوان میزان تولید را افزایش داده و کیفیت محصول بهتری نیز بدست آورد. بعلت  طول عمر مفید بیشتر  پارچه های تولیدی این شرکت و با توجه به این ویژگیها و دیگر مزایای آن، استفاده از تولیدات این شرکت کاملا مقرون به صرفا است. شرکت صافی سازان صفا بعنوان نماینده  انحصاری توزیع و فروش، انواع گوناگون محصولات این شرکت را بر اساس  نیاز مشتریان خود وارد کرده و بعد از برش با دستگاه کامپیوتری لیزری بصورت فیلتر دوخته شده و آماده مصرف عرضه مینماییم.

                                                                                    

 

 

 

 

 

کارکرد فیلتر پرس صنعتی

نظرات

نظر شما